Naša maminka vždy spomína na nádherné voňavé koláče plné tvarohu, maku a lekváru, ktoré jedla ako malé dieťa na západočeskej svadbe. Dnes už viem, že ich názov je Chodské koláče a že sú presne také úžasné, ako ich opisovala. 🙂
Moje koláče možno nevypadajú úplne ako od chodskej babičky, ale na Slovenku žijúcu v Brne dobré, nie? 😀 Podľa tohto receptu z kuchárskej knihy Koláče z Edice Apetit som ich robila už viackrát a vždy sa podarili. Je trošku náročnejší, to je pravda, ale vôňa šíriaca sa z kuchyne pri ich pečení a ich dokonalá chuť stoja za to.
Tradičné chodské koláče
Chod: DezertKuchyňa ČeskáNáročnosť: Stredne náročné6
servings2
hodín30
minút20
minútVynikajúce české koláče bohato zdobené tvarohovou, makovou a lekvárovou náplňou.
Suroviny
- Cesto
35 g čerstvého droždia
250 ml vlažného mlieka
110 g krupicového cukru + ½ lyžičky cukru na kvások
2 vajcia
500 g polohrubej múky
125 g zmäknutého masla
½ sáčku vanilkového cukru
kôra zo ¼ biocitrónu
½ lyžičky soli
50 ml rumu
½ lyžice slnečnicového oleja
- Tvarohová náplň
750 g jemného tučného tvarohu
125 ml smotany na šľahanie
krupicový cukor, rum, citrónová kôra a vanilkový cukor podľa chuti
½ lyžice škrobu (kukuričný alebo zemiakový)
62 g zmäknutého masla
1 bielok
- Maková náplň
3 perníčky s cukrovou polevou (deň vopred ich zalejeme trochou vody a cez noc necháme dôkladne zmäknúť)
125 g mletého maku
krupicový cukor a škorica podľa chuti
1 vajce
- Lekvárová náplň
375 g slivkového lekváru
citrónová šťava a rum podľa chuti
½ lyžice škrobu (kukuričný alebo zemiakový)
- Na dokončenie
plátky mandlí a sušené hrozienka na ozdobu
1 vajce na potretie okrajov
Postup
- Cesto
- Najskôr si pripravíme kvások: Droždie rozmiešame v hrnčeku s vlažným mliekom a ½ lyžičky cukru a necháme na teplom mieste vzísť. Pokiaľ nám kvások ani za 15 minút nevzíde, urobíme nový.
- Rozšľaháme 1 vajce a 1 žĺtko, pridáme všetky ostatné prísady na cesto a vzídený kvások a vymiesime hladké cesto. Miesenie trvá dlhšie a je to celkom makačka, ja preto miesim mixérom s hnetacím hákom. Ak ho doma nemáte, vaše koláče budú pripravené skutočne tradičným spôsobom a určite o to lepšie! 😉
- Misu s cestom prikryjeme utierkou a necháme ho kysnúť asi hodinu na teplom mieste bez prievanu. Po hodine cesto znovu prepracujeme a necháme ešte asi 30 minút vykysnúť.
- Cesto rozdelíme na 6 častí a rukou vytvoríme tenšie okrúhe placky, pričom vytlačíme kraje prstami, aby boli vyššie než stred. Ja mám rada dosť baculaté kraje, pretože cesto je samo o sebe výborné, ale je na vás, ako hrubé si kraje necháte. Ak sa cesto moc lepí, posypeme ešte trochou múky.
- Koláče necháme ďalších 15 minút kysnúť a medzitým si pripravíme náplne a predhrejeme trúbu na 180°C.
- Tvarohová náplň
- Do misy si dáme tvaroh, cukor, smotanu, rum, nastrúhanú citrónovú kôru, škrob a maslo a všetko dobre vymiešame. Zvlášť si vyšľaháme sneh z 1 bielku a opatrne ho vmiešame k tvarohu.
- Maková náplň
- Teraz prídu na rad namočené perníčky. Pridajú makovej náplni výbornú chuť a zároveň zahustia. V deň pečenia ich prepasírujeme cez sitko.
- Pomletý mak zmiešame s cukrom a škoricou a sparíme takým množstvom vriacej vody, aby sa zvlhčil, ale aby v nej neplával. Po vychladnutí vmiešame 1 vajce a prepasírované perníčky.
- Lekvárová náplň
- Lekvár zriedime troškou teplej vody tak, aby sa ním dali koláče cukrárskym sáčkom pekne nazdobiť. Primiešame citrónovú šťavu, rum a škrob.
- Ja som mala domáci lekvár, preto má trochu červenšiu farbu, ale výborný je aj kvalitný lekvár z obchodu.
- Dokončenie
- Koláče znovu uhladíme a kraje potrieme rozšľahaným vajíčkom. Pomocou cukrárskeho sáčku ozdobíme náplňami podľa fantázie. Poukladáme plátky mandlí a hrozienka.
- Pečieme na 180°C asi 20 minút. Keď okraje zružovejú, koláče sú upečené.